Nenechte si ujít

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

Monti | 18. 02. 2007 | Přečteno 2913x |

Úvodem:
U hlavního tahu z Kájova na Horní Planou můžete navštívit v obci Černá v Pošumaví kostel Neposkvrněného početí Panny Marie z konce 18. století.

Historie:
Kamenný kostel stojí na místě, kde původně stával kostel dřevěný, který byl vystavěn v roce 1787. Stavbu kostela nastartovalo odfarnění Černé od nedalekých Hořic téhož roku (25.srpen).

V roce 1799 začínají práce na kostele kamenném, které pokračují i následující rok. Finální podobu (pseudorománská) získává kostel na začátku 20. století. V tu dobu je vystavěna taktéž kostelní věž. Do této přestavby se počitají i změny ve vybavení interiéru. Přibývá hlavní oltář, oba postranní oltáře, kazatelna a křtitelnice.

Zajímavosti:
Ve výklenku u vchodu do kostela je umístněna socha sv. Jana Nepomuckého. Není to však původní místo její instalace. Socha byla původně součástí dnes již neexistující kapličky nedaleko kostela. Ta byla zbourána na počátku 20. století. Pak socha putovala mezi stromy u přední části kostela, poté na zeď původního hřbitova, dále pak na místní most (zde přichází socha o ruku a část kříže vinou členů vojenské posádky - rok 1918). V 70. letech minulého století je přemístněna na místo, kde stojí dodnes.

Na travnatém ostrůvku křižovatky ležící v těsné blízkosti kostela je vystavěn památník obětem 1. světové války. Na pamětních deskách naleznete celkem 40 jmen válečných obětí.


Od hřiště

Od Frymburku

Detail věže

Sv. Jan Nepomucký

Pomník obětem


Zastávka č.2  Velké bahno
Zastávka č.4  Muckovské váp. lomy

Zastávka č.1  Kostel neposk. početí Panny Marie
Zastávka č.3  Kaple STINI a misijní křížTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!