Nenechte si ujít

Pomník Antonína Měsíčka

Monti | 15. 01. 2007 | Přečteno 3459x |

Úvodem:
Nedávná historie na pravém břehu lipenského jezera přinesla mnoho bolesti. A to v dobách, kdy jezero Lipno nebylo ještě ani na rýsovacích prknech projektantů. Je středa, 21.9.1938 a není daleko čas, kdy poblíž osady Pasečná vyhasne život četnického důstojníka z nedalekého Rychnůvku...

Zmařený život:
Roku 1938 byla hranice nedaleko osady Pasečná již velmi neklidná. Útoky Freikorpsu a henleinovců na české obyvatelstvo se stupňovaly až do té míry, že dne 21.9.1938 dochází k tragédii, při níž přichází o život velitel četníků z Rychnůvku.

Antonín Měsíček osudného dne vyráží kontrolovat svěřený úsek hranice. Projede Pasečnou a směřuje dál směrem ke Spáleništi. V jedné ze zatáček náhle přehluší zvuk motocyklu výstřely. A nezůstává jen u nich. Vážený pan Měsíček je napaden ze zálohy dokonce dvěma granáty.

Ač je těžce raněn, podaří se mu doplazit pod nedaleký silniční most a posléze se dokonce dokáže vrátit do osady Pasečná. Je dopraven do nemocnice v Českém Krumlově. Jeho zranění jsou však tak vážná, že jim podléhá o dva dny později...

Dodatky:
Na fotografii, která je umístněna na tabuli vedle pomníčku, by měl být údajně zachycen i jeden z vrahů.

Místo, kde se nyní pomník nachází, není zřejmě pravé místo, kde se tragédie odehrála. Poblíž něho totiž není žádný sliniční most. Jeden původní most se nachází o několik kilometrů dál, směrem ke Spáleništi.

Text na pomníku zní:

"Zde padly první výstřely během vyhrocujícího se nacionalistického šílenství, dne 21.9.38. Ze zálohy zde byl příslušníky freikorpsu zastřelen Antonín MĚSÍČEK, četnický velitel z Rychnůvku. Zemřel 23.9.1938. To byla první oběť vraždění. Jako odplatu za tento čin položili další lidé své životy v letech 1945-1946. Vzpomeňme všech obětí i těch dalších, kteří následovali. Poučíme se …?

"POUČÍME SE?" je v obou verzích textu poničeno (text je vytesán v češtině a němčině).


Antonín Měsíček

Pomník Antonína Měsíčka

Dodatková tabulka

Text a fotografie

Pohled od cesty


Zastávka č.2  Multerberské rašeliniště
Zastávka č.4  Kostel božího těla
Zastávka č.6  Přírodní památka Svatý Tomáš

Zastávka č.1  Farní kostel sv. Filipa a Jakuba
Zastávka č.3  Pomník A. Měsíčka
Zastávka č.5  Vítkův hrádek
Červená trasa  NS Svatý TomášTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!