Nenechte si ujít

Kostel Božího těla na Svatém Tomáši

Monti | 30. 11. 2006 | Přečteno 3337x |

Úvodem:

Dalším kostelem Lipenska je kostel Božího těla v osadě Svatý Tomáš. Stavba značně zruinovaná minulým režimem se dočkala v devadesatých letech minulého století rekonstrukce a díky tomu je tato historická památka lákadlem pro návštěvníky i v současnosti.

Historie:

Stavba kostela byla dokončena roku 1348. Tento gotický kostel byl nejprve farní a poutní. Vystavěn byl na příkaz Petra I. z Rožmberka.

V letech 1510 - 1517 je stavba renovována v pozdněgotickém slohu a v letech 1858 - 1874 ve slohu novogotickém. Sakristie na severní straně by zřejmě měla spadat do původní stavby, kterou nechal zhruba v polovině třináctého století vybudovat Vok z Rožmberka. Tato část stavby spadá do románského slohu.

Ze stavby z roku 1348 se zachovává dveřní ostění v chóru, západní okno s pětibokou kružbou v chóru a lomený oblouk západní brány. Z přestavby z let 1510 - 1517 se zachovávají všechna ostatní okna mimo dvou oken na západní fasádě a jednoho na straně severní a podélná loď. Zmíněná okna na západní a severní straně, 4 kamenné sloupy v chóru a horní část věže pochází z novogotické renovace.

Po druhé světové válce kostel chátrá a komunistický režim stavbu devastuje. Po revoluci se začíná stavba renovovat a v roce 1997 je kostel znovu vysvěcen.

Zajímavosti:

Na západní straně stavby je pamětní deska, která vzdáva hold Johannu Bertlwieserovi, který nese velkou zásluhu na obnově svatotomášského kostela.

 Na severní straně kostela je malba z prvního gotického slohu (14. stol.)

Dvě zajímavosti dominují v síťové klenbě chóru. První jsou dva zkřížené kmeny stromů na východní straně (slohový prvek dunajské školy). Druhou zvláštností jsou dva uříznuté kusy žeber v severozápadním rohu stavby. Tyto kusy jsou pak jakoby spojeny kamenými klíny, což zřejmě připomíná dřívější stavební techniku ve zdejším kraji.

Obnovu kostela vedlo čekobudějovické Biskupství, Okresní úřad v Českém Krumlově, fara Frymburk a mnoho dobrovolníků z Rakouska, Německa a Čech (Petr Ziegrosser).


Kostel Božího těla

Kostel Božího těla

Kostel Božího těla

Kostel Božího těla

Kostel Božího těla

Kostel Božího těla


Zastávka č.2  Multerberské rašeliniště
Zastávka č.4  Kostel božího těla
Zastávka č.6  Přírodní památka Svatý Tomáš

Zastávka č.1  Farní kostel sv. Filipa a Jakuba
Zastávka č.3  Pomník A. Měsíčka
Zastávka č.5  Vítkův hrádek
Červená trasa  NS Svatý TomášTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!