Nenechte si ujít

Farní kostel sv. Filipa a Jakuba

Monti | 25. 11. 2006 | Přečteno 2541x |

Úvodem:
Farní kostel sv. Filipa a Jakuba v Přední Výtoni nespadal do záplavové zóny při napouštění jezerní nádrže Lipno a proto ho mají návštěvnící pravobřehé obce možnost vidět a navštívit dodnes. Tuto dominantu obce jistě neminete - leží u hlavní silnice z Výtoně na Frýdavu a uvidíte ji z každé příjezdové cesty.

Historie:
Na místě, kde dodnes stojí kostel, byla roku 1385 vystavěna Janem a Petrem z Rožmberka kaple poustevníků. V letech 1515-1523 byl namísto ní vystavěn kostel. Současně se v těchto letech buduje i komplex klášterních budov. Stavba však zůstává nedokončena, protože končí podpora od dobrodinců. Kostel je opušten a chátrá až do roku 1597. V tomto roce je zrušena poustevna a budova je předána do vlastnictví kláštera ve Vyšším Brodě. Za husitských válek je kostel vypálen. Zkázu již chátrající budovy dokonává nájezd švédských vojsk. Kostel se stává farním až v roce 1785. V letech 1883 až 1886 je budova kompletně opravena.

Kostel je pozdně gotickou stavbou z kamene. Loď je tvořena čtyřmi poli ke kterým přiléhá kněžiště. Na jihozápoadní straně je hranolová věž.

Zajímavosti:
Kostel nebyl ničen jen výše popsanými skutky. Za komunistického režimu byl totálně zdevastován a to včetně vzácného inventáře. Znovu vysvěcen byl až v roce 1995. Z původního vybavení se zachovala žulová pokladnička z 16. století. Věž má tři patra a zakončena je helmicí.


Kostel sv. Filipa a Jakuba

Kostel sv. Filipa a Jakuba

Kostel sv. Filipa a Jakuba

Kostel sv. Filipa a Jakuba


Zastávka č.2  Multerberské rašeliniště
Zastávka č.4  Kostel božího těla
Zastávka č.6  Přírodní památka Svatý Tomáš

Zastávka č.1  Farní kostel sv. Filipa a Jakuba
Zastávka č.3  Pomník A. Měsíčka
Zastávka č.5  Vítkův hrádek
Červená trasa  NS Svatý TomášTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!