Region a Ostatní

Zprávy z tisku

Monti | 28. 05. 2006 | Přečteno 2062x |
S blížící se letní sezónou se mluví o lipensku a Šumavě intenzivněji. Vyjímku netvoří ani regionální tisk. Přinášíme Vám krátký přehled toho, co se o nás píše a co se děje...
Boletice lyžařům (Mladá Fronta - 25.5.2006)
To, že Jihočeský kraj usiluje o pozemky na vojenském území Boletice, je věc všeobecně známá. Nyní jsme svědky pokroku v jednání. Vojsko a kraj se shodly, že 17% cvičiště budou moci využívat civilisté. Ve společném prohlášení vojska a kraje, ke kterému se připojila i ministerstva životního prostředí a místního rozvoje se píše, že všichni zúčastnění budou podnikat kroky k tomu, aby byla zpřístupněna jihozápadní část výcvikového prostoru. Kraj se ale vzdá projektu na vybudování lyžařského areálu u Chlumu. Navíc se chráněná krajinná oblast rozšíří na celé území vojenského prostoru. O lyžařském areálu se bude mluvit pouze ve spojení s lokalitou kolem Špičáku a ministerstvo životního prostředí včele s ministrem Ambrozkem slibuje, že se nebrání diskuzi. Otázkou zůstává, jak se situace bude vyvíjet po volbách.Zbývá, aby dokument schválila sněmovna. Jihočeskému hejtmanu Janu Zahradníkovi nevadí, že bude území pod větší ochranou. Důležité pro něj je, že se může začít pomalu počítat s 3737 hektary území, které budou zpřístupněny. Dohodu vítá i starosta Horní Plané Jiří Hůlka a vesměs všichni podnikatelé v cestovním ruchu.

Kanadský žertík (Mladá Fronta - 25.5.2006)
Třiadvacetiletý vychovatel z Prahy si příště zřejmě rozmyslí provádět kanadské žertíky, navíc při práci s dětmi. Co se vlastně událo? Vychovatel a o rok mladší kuchař z hotelu v Horní Vltavici chytili a poté svázali tři školáky ve věku dvanácti a třinácti let. Poté je naložili do auta, jednoho do kufru a další dva na zadní sedadlo. Chtěli je odvézt za obec, aby je vystrašili. Po cestě je však zastavila hlídka místní policie. Marné byly pokusy vysvětlit, že jde jen o žert a o jakési potrestání tří nejzlobivějších žáků ze školy v přírodě. Policisté to odmítli a oba obvinili z trestného činu omezování osobní svobody se sazbou až dva roky. Škola v přírodě po tomto incidentu skončila a vrátila se do Prahy

Na Boubín po dřevěném chodníku (Mladá Fronta - 25.5.2006)
Příštího roku se dočkají turisté pohodlnějšího přístupu na vrchol pralesa Boubín. Do výšky 1362 metrů nad mořem k dřevěné rozhledně povede cesta. Dosavadní tři cesty budou zhruba v polovině cesty svedeny v jeden speciální dřevěný chodník se zábradlím. To se ale nelíbí Klubu českých turistů. Ochránci se ale brání tím, že trasa povede zajímavější přírodou a navíc budou více chráněna zvířata a vzácná místa. Budování chodníku, který spojí stezky od Kubovy Huti, Včelné a od Vimperka, začne již letos na podzim. Rozpočet je 400 tisíc korun. Trasy se spojí na místě zvaném Na křížkách. V těchto místech vyroste pět metrů vysoké schodiště a dále pak již zmiňovaný dřevěny chodník z třímetrových dřevěných roštů. Původní stezky plánují zavřít ochránci na nejméně deset let, aby příroda regenerovala. Navíc se nová trasa vyhne hnízdištím tetřevů hlušců a ohrožených horským kosům.

Slavní jsou kmotry Šumavy (Mladá Fronta - 22.5.2006)
Novými kmotry Národního parku Šumava jsou Kateřina Neumannová a Dan Bárta. Stali se jimi v Jazzové dílně v Horní Vltavici. Oba uvádějí, že jezdí na Šumavu jako domu.

Peníze si vybírejte před cestou (Českokrumlovsko - 26.5.2006)
Pokud pojedete v nejbližších dnech směrem k Černé či Horní Plané, vyberte si peníze z bankomatů již cestou. Zatímco v Černé o umístnění bankomatu teprve jednají, Horní Plané ho poškodil a vykradl a poškodil dosud neznámý pachatel.

Špatné cesty (Českokrumlovsko - 19.5.2006)
Pokud se rozhodnete jezdit po pravém břehu automobilem, připravte se na rozbité cesty. Obyvatelé Přední Výtoně sice netouží po masové turistice, ale stav silnic směrem ke Svatému Tomáši je trápí. Cesty jsou rozbité a úzké. "My jsme pro řešení problému udělali maximum, nyní je vše v kompetenci kraje a stále se nic neděje", kroutí hlavou starostka Výtoně Regina Houšková. Situaci nyní brzdí nové dohady okolo předloženého uzemního plánu, kdy proti sobě stojí navrhovatelé plánu a ochránci přírody. Každý, kdo zná tento kraj, jen smutně přihlíží rozmáhaní masové turistiky ve zdejších lokalitách a to hlavně díky neukázněným turistům, po nichž zůstává na uzemí spoušť, nicméně na Svatém Tomáši žijí lidé, takže úprava vozovek bude zřejmě nutná.

Top Články Informační e-mail Vytisknout článek
K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!