Nenechte si ujít

Medvědí kámen

Monti | 24. 05. 2006 | Přečteno 3602x |

Úvodem
Jelení Vrchy jsou místem, odkud se můžete vydat na bezpočet míst, na které jen tak nezapomenete a budete se na ně vracet znovu a znovu. Jedním takovým místem je i místo, kde skonal poslední šumavský medvěd - medvědice. Vydejme se na toto smutné místo a položme společně huňáčovi smrkovou šišku k pamětnímu kameni…

Vyrážíme
Z Nové Pece se vydáme k Jelením Vrchům. Dorazíme až na hlavní parkoviště u dolního portálu Schwarzenberského plavebního kanálu. U parkoviště se nachází informační tabule o Medvědí stezce, kterou si však popisujeme v jiné sekci našich stránek.

Vyrážíme po asfaltové cestě směrem k hornímu portálu. Dojdeme k závoře, která brání vjezdu motorovým vozidlům. Za dalších pár desítek metrů jsme již na rozcestí, ze kterého se vydáváme pravou cestou. Poté pokračujeme stále po lesní cestě zhruba dva kilometry. Ocitáme se u Medvědího kamene, který je situován po naší levé ruce. U cesty je turistická značka, takže kámen jistě nemineme.

Poslední okamžiky

Stav medvědů ve hvozdu začal znepokojovat knížete Jana Schwarzenberga již na samém počátku 19. století. Vydal tedy nařízení, ve kterém stálo, že by mu nebylo milé, aby byl hvozd bez medvědí populace. Nicméně ani tato vyhláška nepomohla tomu, aby o 56 let později zazněl poslední výstřel…

Hon na poslední medvědici začal dopoledne, 14. listopadu 1856. Medvědice byla před tím spatřena v želnavském revíru, poblíž potoka Hučina. 122 honců se dostalo za neuvěřitelně špatného počasí až na místo, které si na těchto řádcích popisujeme. Bylo kolem jedné odpoledne, když v husté vánici zazněly poslední výstřely a nato se ozval jásot. Poslední šumavský medvěd byl skolen.

Medvědice byla přepravena na saních do želnavské myslivny, den nato se dostala do Horní Plané, ze které vyrazila přes Český Krumlov na Hlubokou.

Šiška z úcty
Před medvědím kamenem je patrná hromada kamenů a šišek. To lidé uctívají památku poslednímu huňáči. Položte i Vy tu svojí a pokloňte se tak minulému obyvateli šumavského hvozdu…

Upřesnění z roku 2013 - díky změně nejbližšího okolí (starý porost byl vykácen, kolem pomníku však vzrůstá nový hustý) se nenosí k pomníčku šišky, ale kamínky.


Medvědí kámen

Medvědí kámen

Medvědí kámen

Medvědí kámen

Medvědí kámenZobrazit místo Medvědí stezka na větší mapě


Zastávka č.2  Dračí tlama
Zastávka č.4  Soutěska lapků
Zastávka č.6  Kaple
Zastávka č.8  Viklan
Zastávka č.10  Obří kostky
Zastávka č.12  Jelení jezírko
Zastávka č.14  Medvědí kámen
Modrá trasa  Trasa Medvědí stezky

Zastávka č.1  ŽST Ovesná
Zastávka č.3  Perníková skála
Zastávka č.5  Gotický portál
Zastávka č.7  Hřib
Zastávka č.9  Kamenná kráska
Zastávka č.11  Kamenné město
Zastávka č.13  Dolní portál
Zastávka č.15  ŽST Černý KřížTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!