Přední Výtoň

Česko - Rakouské doporučení

Monti | 22. 05. 2006 | Přečteno 1906x |
Nedávno minulá zima se stále připomíná. Jestli se chystáte v nejbližších dnech ke Schwarzenberskému kanálu v oblasti hraničního přechodu Ježová/Iglbach, měli byste si nejdříve přečíst tiskovou zprávu, kterou nám zaslal vážený pan Hynek Hladík.

Ježová
Ježová
V blízkosti Schwarzenberského plavebního kanálu blízkosti hraničního přechodu Ježová / Iglbach leží na obou státních územích, v Čechách i v Rakousku, stále velké množství polomů. Četné polomy leží i přes doprovodnou cestu mezi Ježovou a Růžovým Vrchem. Není možné podél plavebního kanálu jet na kole, je třeba kolo přenášet přes padlé stromy. Některé zlomené stromy visí přes cestu a hrozí pádem. V Rakousku i v Čechách pracují lesníci na likvidaci rozsáhlé kalamity.

Ježová
Ježová


Reinhold List z rakouského sdružení cestovního ruchu Tourismusverband Böhmerwald poté co v neděli projel na kole úsek plavebního kanálu mezi Růžovým Vrchem a Zvonkovou, po českém i rakouském zemí, doporučí turistům, aby z bezpečnostních důvodů nepoužívali doprovodnou cestu mezi Ježovou a Růžovým Vrchem. Hrozí nebezpečí neočekávaného pádu stromů. Pozor by si měli nyní dávat cyklisté a chodci na lesních cestách. V lesích je totiž ve dne v noci rušno kvůli zpracování polomů.

Ježová
Ježová


„Turisté budou nejspíš nadávat, že je všude plno bláta a že jsme lesy a cesty zase pěkně zřídili,“ předpokládá vyšebrodský lesník Hynek Šandera. „Nedá se ale nic dělat, ze všech sil se snažíme zpracovat dřevo po sněhové kalamitě. Lidé by s tím měli počítat a pohybovat se po lesích opatrně," dodal. Na Krumlovsku námrazy a těžký sníh poškodily nejvíc lesní porosty v oblasti Svatého Tomáše, stejně jako lesy na druhé straně státních hranic.

Z velkého pohybu výletníků mají lesníci trochu obavy. Po lesních cestách totiž jezdí kolové traktory a nákladní soupravy se dřevem. Jen v oblasti lesní správy Vyšší Brod pracují tři lesnické firmy a patnáct harvestorů, další jsou nasazeny v lesích kláštera Schlägl i rolníků na rakouské straně. A tyto pozoruhodné kácecí stroje by mohly lákat zvědavce. „Nebezpečí jim hrozí, když se půjdou podívat blíž,“ řekl včera vyšebrodský lesní správce Jan Märtl. „Operátor má sice ze stroje vynikající výhled, ale dozadu nevidí. Hydraulickým ramenem může pouze usměrnit pád stromu, ale nikdy neví, kam padne. Pro těžbu obecně platí, že se člověk nemá přiblížit na méně, než je dvojnásobek výšky stromu, tedy ne blíž než na 60 metrů,“ dodal. Zejména cyklisté by měli na cestách počítat s blátem a s ležícími větvemi.

Ježová
Ježová


Polomy byly důvodem odložení zahájení plavební sezóny na Schwarzenberském plavebním kanálu na česko-rakouských státních hranicích. Sezóna byla zahájena v sobotu 13. května na Jeleních Vrších, u potoka Ježová začne až 24. června, to snad polomy budou zpracovány, aby se zabránilo rozšíření kůrovce.

Top Články Informační e-mail Vytisknout článek
K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!