Nenechte si ujít

Rosenaurova kaplička

Monti | 17. 05. 2006 | Přečteno 2806x |

Úvodem:
Rosenaurova kaplička je místem, kde se tento geniální stavitel často modlil, když se práce nevyvíjela dle jeho představ. Jednoho dne zde přišel málem o život. Kdo byl Josef Rosenauer a kde najdeme "jeho" kapličku si přečtěte na následujících řádcích...

Josef Rosenauer:
Josef Rosenauer žil v letech 1735-1804. Narodil se v jihočeskýh Chvalšinách poblíž Českého Krumlova. V roce 1785 se stává lesním adjunktem v Českém Krumlově. Jeho život je však spojován hlavně s navržením a vybudováním Schwarzenberského plavebního kanálu. Vodní kanál navrhl již v roce 1776, který by odvedl vodu a s ní dřevo ze šumavských hvozdů až do Vídně. Zprvu se jeho návrhům všichni smáli. První úsek výstavby kanálu si tedy musel financovat sám. Nevěřící nakonec přesvědčil činem a tak si prvním dřevem mohli ve Vídni zatopit již v roce 1791.

Vyrážíme:
Kaplička se nachází u Schwarzenberského plavebního kanálu u Jeleních Vrchů. Z Nové Pece se vydáte směrem k Vrchům, nedojedete však až na parkoviště. Na křižovatce pod ním se dáte doprava (pěšky samozřejmě). Půjdete po cestě lemující plavební kanál. Po zhruba 2,5 kilometrech se dostáváte ke kapličce.

Zajímavosti:
Rosenauer se při stavbě kanálu vždy modlil u svatého obrázku. Jednoho dne byl na těchto místech napaden pytlákem a ošklivě poraněn nožem, avšak vyléčil se a jako dík postavil na tomto místě boží muka. Ta byla obehnána dřevěnou kapličkou zpočátku 20. století. Jedna z legend vypráví, že mu zde bohorodička ukázala další trasu kanálu, když zde bezradný pospával.

Kaplička byla znovu vysvěcena dne 20. srpna 2000. Obraz v kapli představuje korunovaci Panny Marie a je dílem jana Vachudy


Rosenauerova kaplička

Rosenauerova kaplička

Rosenauerova kaplička

Rosenauerova kaplička

Rosenauerova kaplička


Zastávka č.2  Horní portál kanálu
Zastávka č.4  Expo kanál
Zastávka č.6  Jezerní smyk
Zastávka č.8  Obelisk A. Stiftera
Zastávka č.10  Trojmezí
Červená čára  Schwarz. plavební kanál

Zastávka č.1  Medvědí kámen
Zastávka č.3  Dolní portál kanálu
Zastávka č.5  Rosenaurova kaplička
Zastávka č.7  Pamětní kámen Janu ze Schwarz.
Zastávka č.9  Vrchol Plechého
Zastávka č.11  Třístoličník
Žlutá trasa  Stezka Duch pralesaTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!