Tajemná místa Šumavy

Dobrá Voda

Monti | 16. 05. 2006 | Přečteno 4153x |

Úvod
Dalším tajemným místem, popsaným na našich stránkách je Dobrá Voda. Místo nad Horní Planou, místo kde teče čarovná voda a kde se schází poutníci u kaple panny Marie Bolestné. Vydejte se do těchto míst i Vy...

Historie
Tajemno na Dobré Vodě je již od roku 1667, kdy zde podle pověsti opět začal vidět do té doby slepý muž. Zrak se mu vrátil po třech dnech snů, kdy se mu stále zjevovala studánka na kopci nad Horní Planou. Ale to jsme si již popisovali v této pověsti.

Poté začal na toto místo dorážet nejeden poutník. Na počest záhadné události zde byla vystavěna dřevěná kaple, která však při stále větším počtu poutníků k zázračné studánce přestala vyhovovat. Započalo se tedy s výstavbou kaple zděné. Stavba začala 110 let po zázračném vyléčení slepce, tedy roku 1777. Vysvěcena pak byla 17. října dva roky poté.

Kaple p. Marie Bolestné
Stavba je složena z elipticky zakončeného presbytáře, který je 7,60 metrů široký, vítězný oblouk je 8,40 metrů hluboký. K němu pak přiléhá malá sakristie. Západním směrem je vystavěna 15,30 metrů dlouhá a 11,40 široká loď v jejímž čele je vestavěna kruchta, která je umístněna na čtyrech konsolách a dvou kulatých kamenných sloupech. V kapli panny Marie Bolestné je pohřben farář Antonín Kitzhofer, který žil v letech 1710 až 1793 a který podnítil ke stavbě zděné kaple.

Další zajímavosti
V těsné blízkosti Dobré Vody se nachází pomník Adalberta Stiftera, který si popisujeme v tomto článku. Od starého fotbalového hřiště se navíc naskýtá neopakovatelný výhled na trojmezenskou hormatinu. Pokud tedy budete v Horní Plané, nezapomeňte navštívit Dobrou Vodu, nebudete zklamáni.

Tajemno
Kaple a pramen esotericky nevýznamné, Na hřebenu nad kaplí se nachází velmi staré kultovní místo, kde je vysoká koncentrace zemské energie. Nedaleký pomník A. Stiftera stojí na energetickém bodě. Jako důkaz tajemna musíme vyzdvihnout hlavně pověst o slepém muži - čtěte zde.


Od cesty

Za zdí

Zázračný pramen

Od studánky


Z jihovýchodu


Interiér

Zastávka č.2  Rodný domek A. Stiftera
Zastávka č.4  Dobrá Voda
Zastávka č.6  Stifterův buk

Zastávka č.1  Kostel sv. Markéty
Zastávka č.3  Stifterův park a památník
Zastávka č.5  Stifterův smrk
Modrá trasa  Stezka Adalberta StifteraTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!