Nová Pec

Plavební sezóna začala

Monti | 15. 05. 2006 | Přečteno 1842x |
V sobotu, dne 13.5. začala na Jeleních Vrčších plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanále. Této akce jsem se účastnil osobně, ale mé pocity Vám z této akce přinesu později. Nyní přinášíme čtenářům článek od samotného ředitele plavebního kanálu, váženého pana Hynka Hladíka...
Na Jeleních Vrších byla zahájena 13. května 2006 plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu. V pravé poledne zazněly první melodie v podání folklorního souboru Libín-S. Hned potom na pódium přišli s plavebním ředitelem Hynkem Hladíkem starosta obce Nová Pec Jaroslav Koželuh a Gotthard Wagner z rakouského spolku SUNNSEITN, vlastníka skulptury Strážce, která stojí nad Novou Pecí.

Než její autor, David Svoboda z Prachatic, Strážce před několika lety dokončil, pronajmul jej SUNNSEITN obci Nová Pec za neuvěřitelnou cenu jednoho knoflíku z růže jeleního parohu. Jak Wagner přišel na parohový knoflík? Starostou Nové Pece, jehož součástí je i osada Jelení Vrchy, byl tehdy Jan Jelen. Starosta Jeleních Vrchů se jmenuje Jelen, parohový knoflík byl jen dalším krokem úvahy.

Plavební sezóna 2006 začala
Plavební sezóna 2006 začala
Zhruba v době, kdy byl na pódiu vystřídán Libín-S bavorským sborem Perlesreuter Sänger, u horního portálu začínali Helena Svobodová a Helmut Wittmann vyprávět pohádky z obou stran Šumavy. O zvláštním zvířeti, O perníkové chaloupce a Jak vodníkovi Žbluňkalovi uplavalo prádlo. Mezi tím už v amfiteátru na Jeleních Vrších hrál, tančil a zpíval soubor Soumrak.

Po druhé hodině odpoledne přečetl plavební ředitel Hynek Hladík plavební rozkaz a začala tak první letošní ukázka plavení dříví. Plavilo se dlouhé i palivové dříví od myslivny na Jeleních Vrších až k potoku Hučice. Oproti běžným ukázkám se v korytě kanálu odehrávalo v proudící vodě, mnohdy i mezi kládami a poleny jazzové performance "Jazz v kanálu" pro trubku, tubu, pozoun a 3 páry rybářských holínek připraveném Gotthardem Wagnerem ze SUNNSEITN. Skoro do páté hodiny se na Jeleních Vrších zpívalo, tancovalo, hrálo.

Plavební sezóna 2006 začala
Plavební sezóna 2006 začala
Okolo výstavky o plavebním kanálu KANÁL EXPO vyrostlo malé tržiště lidových řemesel - svůj stánek zde měl výrobce lidových dřevěných holubiček, malíř na sklo, přadlena, výrobci dřevěných koryt či košíkářka. Mezi jednotlivým folklorním setkáním, vyprávěním pohádek, stánky řemeslníků a ukázkou plavení dříví se pohybovala necelá tisícovka diváků.

Mezi nimi byl i ředitel Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumavy Alois Pavlíčko, který sebou přivezl také jednu zvláštnost - několik lahví piva Kůrovcová patnáctka. Správa národního parku pivo nechala uvařit, dle slov ředitele, "z těch nejlepších výměšků kůrovců z oblasti Modravských slatí" v protivínském pivovaru.

Bedřich Schwarzenberg, bratr senátora Karla Schwarzenberga, když viděl schwarzenberskou vlajku vedle vlajky české a evropské, kontatoval na adresu folklorního sdružení Libín-S, nositele projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu: "Vy jste dnes nositeli té tradice", Zcela jistě to bylo z úst nositele slavného jména mimořádné ocenění práce sdružení. Přes nepříliš optimistické předpovědi meteorologů počasí vydrželo, zahájení plavební sezóny bylo úspěšné.Autor: Ing. Hynek Hladík
Top Články Informační e-mail Vytisknout článek
K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!