Nenechte si ujít

Stifterův památník

Monti | 09. 05. 2006 | Přečteno 3405x |

Úvodem:

Posezení u bronzové sochy slavného hornoplánského rodáka si určitě vychutnejte při Vaší návštěvě Horní Plané.

Vyrážíme:
K bronzové soše se dostanete nejsnadněji z náměstí. Vy ažte až do jeho nejvrychnější části. Kolem kostela Svaté Markéty pokračujte po silnici. Ignorujte odbočku ke kostelu. Vlevo se dejte až odbočkou druhou, která vede k Dobré Vodě. U hřbitova znovu vlevo, kolem letního kina až ke starému fotbalovému hřišti. Poté již jen několik desítek metrů vlevo a stojíte před sochou slavného básníka.

Popis místa:
Bronzová socha stojí na žulovém podstavci, ke kterému vedou schůdky. Před sochou je prostranství s žulovými lavicemi, které nabízejí posezení jak ve směru k soše, tak i směrem k jezeru, které je na jaře možno pozorovat skrze holé koruny listnatých stromů.
  V okolí památníku naleznete taktéž kostel Panny Marie Sedmibolestné a studánku, kterou známe z pověstí.

Zajímavosti:

Pomník byl odhalen v roce 1906. Autorem sochy je Karl Wilfert. Památník přežil i komunistický režim, ač měl namále. Jednoho květnového dne roku 1948 byla socha stržena z žulového podstavce. Po stižnostech hornoplánských byl tento čin komunistickým aparátem odsouzen jako politováníhodný. Socha se stěhovala v srpnu téhož roku do bývalého německého šumavského muzea. Znovu byla instalována začátkem padesátých let.


Stifterův památník

Stifterův památník

Stifter od lavičky

Adalbert v detailu

Horní Planá


Zastávka č.2  Rodný domek A. Stiftera
Zastávka č.4  Dobrá Voda
Zastávka č.6  Stifterův buk

Zastávka č.1  Kostel sv. Markéty
Zastávka č.3  Stifterův park a památník
Zastávka č.5  Stifterův smrk
Modrá trasa  Stezka Adalberta StifteraTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!