Nová Pec

Plavební sezóna začne již za 30 dní!

Monti | 13. 04. 2006 | Přečteno 1950x |
Plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu začne již za 30 dní – 13. května 2006. Akce na Schwarzenberském plavebním kanálu připravuje podobně jako v minulých letech folklorní sdružení Libín-S Prachatice v rámci projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu či Setkání s kulturou a tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. V letošním roce dostává projekt staronového partnera – rakouský spolek SUNNSEITN, často bude docházet k prolínání projektů folklorního sdružení Libín-S a SUNNSEITN...
Hlavní program začne v sobotu 13. května ve 12:00 hodin na Jeleních Vrších nedaleko Nové Pece folklorním setkáním. Projekt Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu navazuje na zmínku v knížečce ředitele českokrumlovského schwarzenberského panství Ernsta Mayera, že při vytahování dříví plaveného po plavebním kanálu a po řece Große Mühl k Dunaji velmi těžce pracovaly skupiny mladých mužů a žen ze Strakonicka. Mayer předpokládal, že večer padnou na lože, k jeho překvapení však vytáhli z domova přinesené housle, citery a v Čechách tehdy ještě obvyklé dudy, nad táborem na břehu Dunaje zněly české lidové písničky, tancovalo se. Projekt Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu přivádí ke kanálu opět lidovou písničku a tanec. Protože se vše děje v těsné blízkosti státních hranic s Rakouskem a Bavorskem, nezní zde slyšet pouze čeština, ale také němčina.
Velkým překvapením, možná i šokem, bude zcela jistě program připravený SUNNSEITN. O co vlastně půjde, nemá tušení ani manažer projektu Hynek Hladík. Folklorní vystoupení bude zarámováno malým tržištěm lidových řemesel. Ve tři čtvrti na jednu začne u horního portálu plavebního tunelu dvojjazyčné vyprávění pohádek z obou stran Šumavy v podání Heleny Svobodové z Prachatic a Helmuta Wittmanna ze Solné komory.
Ve dvě hodiny odpoledne se bude konat první letošní ukázka plavení dříví. Klády a polena poplavou od myslivny na Jeleních Vrších k 1,5 km vzdálenému potoku Hučice.
Zatím je Šumava stále pod příkrovem sněhu. Během následujícího měsíce snad zbytky sněhu roztají, aby Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu mohlo proběhnout. Další informace najdete na www.schw-kan.com.

Autor: Hynek Hladík
Top Články Informační e-mail Vytisknout článek
K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!