Nenechte si ujít

Křížová cesta na Svatou Martu

Monti | 03. 04. 2006 | Přečteno 3428x |

Úvodem:
Nad Frymburkem se hrdě vzpíná Svatá Marta. Vrcholek, z něhož se naskýtá neopakovatelný pohled na městečko pod ním. Cest na vrchol vede několik, my se ale vydáme tou křížovou...

Vyrážíme:
Křížová cesta na kopec Svatá Marta se nalézá jen několik málo desítek metrů za dopravní značkou "Obec Frymburk" a to směrem k Lipnu nad Vltavou. Hned u vstupu na cestu je parkoviště jedné místní restaurace, takže přístup je pohodlný a bezproblémový.

Popis místa:
Křížová cesta na kopec Svatá Marta byla vybudována již v roce 1894. Na začátku let šedesátých minulého století však musela ustoupit její spodní část výstavbě nové silnice. Obnova cesty proběhla v letech 1999 - 2000. Na trase jest 14 zastavení - až na první a poslední jsou všechna původní. Na všech zastaveních byly renovovány kříže a obrazy. Cesta k vrcholu je dlouhá zhruba 900 metrů.

Zajímavosti:
Z horní části cesty se naskýtá nádherný pohled na městečko Frymburk. U většiny zastavení jsou vybudovány lavičky, na kterých si můžou poutníci odpočinout. Na samotném vrcholu Svaté Marty je kaple.
 K vrcholu Svaté Marty a tedy i ke čtrnáctému zastavení se můžete taktéž dostat po naučné stezce Lipno - Frymburk, o které vyprávíme zde.


Křížová cesta

Křížová cesta

Křížová cesta

Křížová cesta

Svatá Marta


Zastávka č.2  Svatá Marta
Červená trasa  Křížová cesta

Zastávka č.1  Kostel sv. Bartoloměje
Zastávka č.3  FrýdavaTop Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!