Rozhovory

Lipenská "černá" perla

Monti | 05. 03. 2006 | Přečteno 3641x |
Není to obvyklá věc setkat se na golfovém hřišti v Čechách se zahraničním trenérem golfu. Na Lipně je hlavním trenérem dokonce obyvatel afrického kontinentu Tunisan Jamel Sahli, který si udělal "zimní dovolenou" a přijel se na Lipenský Ski areál učit lyžovat, při obědě v teple restaurace Hotelu Kramolín byla ideální příležitost k rozhovoru.
  • JMÉNO - Jamel Sahli
  • VĚK – 33 let
  • HŘIŠTĚ – Lipno nad Vltavou ( cca konec května – říjen ) Golfový resort Citrus – Hammamet, Tunisko ( říjen – květen )
  • NEJLEPŠÍ TURNAJOVÝ VÝSLEDEK – 65, Citrus Golf Course
  • HCP – 0
Jamel jaká je aklimatizace? V Tunisku na sníh a takovou zimu asi nejsi zvyklý, že?
Je tu trochu větší zima , i když i v Tunisku bývají noční teploty v zimním období krátkodobě těsně pod nulou. Než jsem odjížděl, tak takové teploty právě byly. Sníh taky znám, stejně tak lyžování není pro mě úplně exotické, protože jsou u nás kopce , kde je sníh delší dobu a jsou tam i možnosti lyžování. Přece jenom rozdíl cca 20 stupňů celsia je znát, myslím si, že než si zvyknu, tak pojedu domů. Je pro mě velice romantické vidět šumavské lesy pod sněhem. Doporučuji udělat si volno a zajet na Šumavu, je tu doopravdy nádherná zimní dovolená.

Co lyžování, neláká tě zkusit sjet nějaký ten kopec?
Samozřejmě, jsem od přírody pro každou "špatnost". Mám již domluvené půjčení lyžařského vybavení. Těším se i na první lekce od lyžařských profíků a od presidenta LGC p. Beneše. Je to pro mě nová výzva. Ve chvíli kdy budu schopný jezdit sám, tak si pořídím své vlastní vybavení. Snad i proto, že se rád na Lipno vracím v zimě. Vždy na cca 2-4 týdny.

Takže se na chvíli tvá role obrátí ? Nebudeš trenérem ,ale žáčkem?
Ano a nemám s tím žádný problém. Osobně si myslím, že stejně jako v golfu, je důležité i při jiných činnostech, v mém případě při lyžování, získat na začátku dobré základy. Tahle investice se vždy člověku, který to myslí vážně, musí vyplatit. Je to samozřejmě o penězích. Ale všichni asi známe, jaké to je trápit se s nějakou činností, kterou jsme pod kvalitním dohledem mohli zvládnout mnohem rychleji a lépe. To znamená kvalitní trenér = brzké úspěchy a radost ze sportu. S golfem je to podobné.

Letos se již po čtvrté budeš vracet na Golfové hřiště Lipno, co si o tomto, pro mnohé neznámém hřišti , myslíš?
Musím říct, že je to hřiště, které samozřejmě není top. Ale je tu znát každý rok velký kus práce. Já osobně jsem přesvědčen, že je to hřiště ideální pro rekreační golf. Ale lipenské hřiště nabízí zajímavou hru i výkonnostně zdatným hráčům. Není vůbec lehké. To je ideální pro skutečný golf, kde hráč bojuje a je vystaven určitému tlaku, ne že pouze jde a pálí míče. Věřím, že během krátké doby se tento golfový areál stane velmi oblíbeným. Druhá devítka, která se bude otevírat v této sezóně je také velmi slušná. Po jejím dozrání bude celé hřiště super. Rozumný standart za rozumnou cenu, tak by se dala má odpověď shrnout do několika slov. Asi největší devizou hřiště Lipno nad Vltavou je krajina.Golfové hřiště na Lipně , to je "investiční záměr" snad samotného pána Boha.

Co lipensko a golf?
Já si myslím, že tento kraj je pro golf dobrý. Zvláště s ohledem na rozvoj, kterým lipensko v souvislosti s turistickým ruchem prochází. To je solidní základ pro top turistický region v rámci České republiky a střední Evropy. Je tu velmi mnoho možností , jak trávit volný čas pro jednotlivce i rodiny – od sportu, kultury, dobré ubytování, pěkné restaurace, zajímavé turistické cíle. A jak jsem již říkal nádherná krajina, které dominuje Lipenské jezero. Pro golf je škoda, že je tu kratší sezóna. Přece jenom jsme v cca 750 m.n.m.

Jaký je rozdíl mezi golfem v Tunisku a v Čechách?
Tak jeden hlavní rozdíl je opačný termín hlavní sezóny. V době hlavní sezóny v Čechách je u nás příliš velké vedro, aby se hřiště masově využívala. Druhým rozdílem je daleko větší orientace tuniských hřišť na cestovní ruch. Golfové resorty víceméně vznikaly a vznikají jako důležitý doplněk cestovního ruchu. Prakticky většina z nich je spojena v jeden celek s ubytovacím komplexem. Pak také nabízí velmi zajímavé ceny pro golfové turisty. U nás je minimum veřejných , nebo "lidových" hřišť. Zato v Čechách je rozpětí kvality daleko větší . Od public hřišť za nízké poplatky po top hřiště s dlouhou tradicí a kvalitou.

Zpět na Lipno. V letošním roce budete s částí lipenských golfistů pracovat systematičtěji?
Ano, po loňském úspěchu v rámci Jihočeské ligy družstev jsme se domluvili na pravidelných trénincích s družstvem mužů. Samozřejmě vypracuji speciální tréninkový program, který bude směrován na zlepšení hry a herní strategie všech členů družstva. Také jsem se dozvěděl , že pro členy Golf Clubu Lipno bude v případě zájmu pevný týdenní termín pro tréninky zdarma. Věřím, že i tato forma pomůže všem lipenským golfistům v osvojení základů golfu a zlepšení jejich hry. Dozvěděl jsem se, že Lipno má být jedním z pilířů jihočeského tréninkového centra mládeže. Nebudu zde hlavním trenérem, ale budu připravovat potěr lipenských golfistů. Jen doufám, že zájem bude dostatečný, protože nabídka ze strany provozovatele a klubu je pro děti velkorysá. Děti budou mít vše zdarma. Od tréninků, půjčení holí, tréninkových míčů zkrátka vše, co budou pro začátek golfu potřebovat. To je také cesta k masovějšímu rozvoji golfu v tomto regionu.

Znáš jiná Česká hřiště?
Neznám zdaleka všechna, ale hrál jsem na těch lepších v Karlových Varech, na Mnichu, Konopišti, Karlštejně a na Hluboké. Na všech to pro mě byl velmi pěkný golfový zážitek. Doufám, že v této sezóně budu mít čas na návštěvu dalších hřišť. Rád bych se také seznámil s českými kolegy profesionály. I proto přemýšlím o odehrání některých turnajů české PGA Tour.

Když jsme u turnajů PGA, hraje se v Tunisku nějaká profi Tour?
Ano, část je již odehraná a finále je v květnu. Mně se v letošním roce zatím daří, jsem na žebříčku třetí. Můj sen je hrát na nějaké tůře v západní Evropě. V součastné době jednám se sponzorem a je možné, že bych mohl odehrát nějaké turnaje na tůře německé PGA . Uvidíme…. Trénink a učení hráčů mě baví, ale turnaje jsou něco jiného. To je pravý golf pro mě.

Mluvíš o trénincích, jaký je tvůj recept na lepší výsledky?
Tak u amatérů je jistě znát největší pokrok při zlepšení krátké hry. To znamená pilovat hru od cca 100 do 3 m, včetně patování. Samozřejmě důležitý je celkový přístup, snažit se hrát všechny údery na podobné úrovni, ale krátká hra je z mého pohledu nejdůležitější. Druhá věc je spolupráce s kvalitním trenérem, bez nějž je pokrok daleko těžší a v některých případech nemožný.

V loňském roce jsi na Lipně měl volnou hodinu pro veřejnost. Je účast na takových hodinách cesta ke zlepšení hry?
Samozřejmě může přinést zlepšení, zejména pro úplné začátečníky. Tato akce byla orientovaná na turisty a lidi, kteří golf vůbec nehrají. Je to cesta, jak lidi na hřiště vůbec dostat. Takové volné tréninky s profesionálem umožní každému golfistovi samoukovi zažít rozdíl mezi hrou pod dohledem kvalitního trenéra a postupem při samostudiu. V letošním roce bude opět tato akce opakovaná. Podrobnosti se dozví každý zájemce během května na www.lipnogolf.cz.

Na loňském Noketa cupu jste měli s tvým kolegou pěknou golf show, to se v Čechách moc často nevidí
Ano, s mým krajanem Fethi M´Hedbim, který trénuje v rakouském Bomerwaldu. Je to akce, při které se zúročí dlouhodobý intenzivní trénink. Není to cirkus, ale použití základů golfu v extrémních situlacích. Děláme různé triky, odpaly ze sklenic, vysokých podpěr, z vajec, zad, 350 m odpaly, slice a houk v jednom atd. Ale jak říkám, není to nic speciálně trénovaného, vše vychází z perfektní koncentrace a zvládnutí golfového švihu. Je to jako by jste hráli míč uvízlý na větvi atp. Jsou to pouze extrémní golfové situlace v show pro lidi.

Už máš jistě představu, kdy začneš letos trénovat na Lipně?
Dovolí-li počasí, tak poslední týden v květnu. Ale na Lipně budu možná dříve. Všechny informace budou k mání na webových stránkách.

Autor: www.lipnogolf.cz
Top Články Informační e-mail Vytisknout článekK tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!