Šumava

Bitva o Boletice vrcholí

Monti | 14. 10. 2005 | Přečteno 2325x |

V posledních dnech jsou lidé zavaleni zprávami s výsledky "boje" o vojenský výcvikový prostor Boletice. Pojďme si nyní shrnout události posledních dní. Kdo proti sobě v tomto boji stojí? Na jedné straně je to Armáda České Republiky a na straně druhé zástupci jihočeského kraje včele s "generálem" Janem Zahradníkem. Oč ve sporu jde? (více v uvnitř článku)

Kraj se již zhruba tři roky snaží přesvědčit armádu, aby boletický výcvikový prostor opustila a dala tak zelenou pro jeho projekty, zahrnující například vybudování cyklistických a turistických stezek. A samozřejmě je tu také projekt, na kterém se kraj osobně podílel - vybudování rozsáhlého lyžařského centra v lokalitě Chlum u obce Ktiš. Armáda argumentuje tím, že cvičiště je pro stát výdělečné i za součsného stavu, zejména pro svoji vytíženost a taktéž kladně hodnotí hospodaření vojenských statků a lesů v lokalitě.

Minulý týden proběhla tiskem zpráva o tom, že armáda zpracovává studii ke zpřístupnění Boletic bez zástupců kraje. V pondělí měl však jihočeský hejtman schůzku s ministrem obrany Karlem Kühnlem a s jejími výsledky byl náramně spokojen. Ministr přislíbil , že zpracovatel studie osloví zástupce kraje a to v co nejkratší době. "Vnímám to jako první výrazný úspěch" citovala Jana Zahradníka Mladá Fronta. "Celá studie se týká pohledu na zpřístupnění okrajových částí újezdu a je těsně před dokončením" cituje stejné médium Petra Majera z tiskové služby MO.

Tajemník Vojenského újezdu Boletice Miroslav Meleg však připomíná, že podobnou studii, s jakou nyní přichází jihočeský kraj pro něj již zpracovává komise složená z lidí z Nadace jihočeské cyklostezky, Lipno Servis a Ateliér 8000, jejichž cílem je realizace projektu lyžařského střediska v jedné z částíBoletic. "Otázka otevření Boletic pro civilisty je otevřena bezmála pět let", dodává tajemník. Jan Zahradník uvádí, že kraj zadal zpracování územní prognózy a taktéž teď činní armáda. V této souvislosti také nezapomene připomenout, že kraj se armádě neustále nabízí s pomocí při podobných krocích a že armáda nedávno nepovolila vstup zmiňované komise na uzemí, která chtěla mapovat. Meleg tvrdí, že je vše otázkou platné legislativy. Celý prostor je z rozhodnutí vlády od roku 1999 uzavřen. Od roku 1990 totiž armáda tolerovala vstup do prostoru cvičiště bez propustek, ale po nájezdech německých turistů se rozhodla celou oblast neprodyšně uzavřít.

Armáda se však turistům nebrání, což dokazuje fakt, že již příští zimu hodlá pustit do areálu běžkaře a otevřít pro civilisty cestu, spojující Horní Planou a Kájov. "S hornoplánskými zastupiteli je svolaná schůzka na dnešek. Armáda hodlá zpřístupnit jejich občanům Houbový vrch a některé ze silnic, kde nejsou prováděny střelby", dodává Meleg. Dále uvádí, že nejdůležitější je bezpečnost. "Může tam zabloudit třeba hejtman na kole, vojáci si ho spletou s figurantem, přepadnou ho, zmlátí a svážou" pokračuje tajemník :o). Na to dodává, že komise nebyla do lokality vpuštěna kvůli tomu, že si chce stezky vytýčit sami a to ještě z prostředků armády. Budou na tom pracovat zaměstnanci vojenských lesů.

Zúčastněné obce prozatím váhají. Na obrovském území žije jen několik málo stovek lidí a mnoho z nich je sociálně nepřizpůsobivých, argumentují nestranní proti tomu, že kraj jako jednu z výhod projektu uvádí snížení nezaměstnanosti na území Boletic.

To jak celá bitva dopadne, ukáží až příští měsíce. My Vám prozatím přinášíme pár zajímavých linků na stránky, týkajících se výcvikového prostoru Boletice. Ministerstvo Obrany, Hory doly, Šumava, Zaniklé obce.Top Články Informační e-mail Vytisknout článek
K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!